Kosatce proti akné

Nová kosmetická účinná látka z kosatců působí proti akné. U Průhonic založena unikátní produkční plantáž kosatců

Léčebná kosmetika z kosatců

Projekt BIOCIRTECH se zabývá problematikou biorafinací a cirkulární ekonomiky, přičemž problematika kosatců je jedním z řady dílčích projektů, v tomto případě realizovaný ve spolupráci EcoFuel Laboratories s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Botanickým ústavem Akademie věd ČR.

Klíčovou činností spol. EcoFuel v rámci projektu je izolace bioaktivních látek, jako jsou kanabinoidy či flavonoidy z kosatce pokročilými extrakčními a chromatografickými metodami.  

Botanický ústav AV ČR, který má v Průhonické botanické zahradě jednu z největších sbírek kosatců na světě, poskytl pro výzkum cca 1800 odrůd, ze kterých bylo vybráno 36 kultivarů s aplikačním potenciálem.

Z nich bylo společností EcoFuel Laboratories připraveno cca 200 nejrůznějších extraktů a ty detailně studovány na obsah účinných látek a biologické aktivity pomocí robotické analytické stanice na Vysoké škole chemicko-technologické.

Výsledné kosmetické produkty s touto účinnou látkou vyrábí BIOCEN Laboratories pod značkou NEOBOTANICS.

 

Kosatce

Kosatce obsahují látky se silnými protizánětlivými, antimikrobiálními, antioxidačními a dokonce i protinádorovými účinky.

Projekt BIOCIRTECH získal v r. 2023 Cenu TAČR - nejlepší výzkumný projekt v kategorii Partnerství